Kefovanie - Kartáčovanie

Už viac ako 8 rokov sa zaoberáme stavbou drevených zrubov, prístreškov a rôznych ostatných prác s drevom. Pri tejto výrobe sme používali rôzne metódy opracovania dreva ako je hobľovanie, frézovanie, brúsenie, hránkovanie, no jednoznačne najkrajšou, síce málo známou, je kefovanie alebo inak nazývané aj "kartáčovanie" dreva. Preto sme sa rozhodli rozšíriť našu pôsobnosť a venovať sa aj zákazkovému kefovaniu dreva.

Kefovanie / "Kartáčovanie"

Je to metóda opracovania dreva, ktorou sa odstráni mäkkšia vrstva dreva (tkz. jarné drevo) a tvrdšia vrstva (nazývaná aj Letokruhy) vynikne kedže mäkšia vrstva zmizne. Touto metódou napodobníme staré drevo, kde mäkkšiu vrstvu odstránil sám "zub času".

Prečo drevo kefovať?

* Z technického hľadiska je to hlavne kôli odoľnosti dreva, kde pri kefovanom dreve je menej stôp po škrabancoch ako po nekefovanom dreve.
* Ak je drevo už poškodené, tak jedným zo spôsobov ako dodať drevu nový vzhľad je ho vykefovať. Ak chceme aby dlho vydržalo , je potrebné ho natrieť ochranným náterom.
* Z estetického hľadiska. Najčastejšie sa kefujú rôzne drevené obklady, pohľadové stropy, krokvy, prístrešky, dlážkovice,ale aj nábytok či už exteriérový alebo interierový.

Výroba

* Výroba prebieha v krytej dieľni za pomoci pásového stroja, ktorý rovnomerne upraví povrch dosiek/hranolov.
* Ťažko dostupné miesta vykefuje pracovník s ručnou mechanickou kefou.
* Po dohode s klientom sme schopní drevo odviesť aj zaviesť klientovi.
* Tak isto po dohode s klientom dokážeme zrealizovať rôzne montáže.