Zruby z dreva


Drevený zrub alebo taká chata by mala spoľahlivo prenášat všetky zataženia, mala by chránit užívateľa pred poveternostnými vplyvmi a odolávať degradácii pod vplyvom počasia, drevokazným hubám a hmyzu. Veľmi zaujímave sú rôzne zrubové konštrukcie s priznanými tesárskymi spojmi, resp. aj iné konštrukcie s rozmanitými možnostami drevených vonkajších a vnútorných obkladov.

Koštrukcia


Konštrukcia drevených chát sa skladá väcšinou zo smrekového dreva. Pri smrekovom dreve je potrebná impregnácia ochrannými látkami. Základy sa realizujú prostredníctvom železobetónovej platne, betónových pätiek alebo pásov z betónu prekladaného kamenivom.

(Kliknutím na obrázok spustíte galériu)

Ak majitel chaty chce pivnice najčastejšie na uskladnenie záhradných plodín, spodná stavba sa skladá z odebnovacích betónových tvárnic vyliatych betónom. Ak nechceme aby nám okolo betónových tvárnic rástla tráva, je dôležité spravit štrkový obsyp aby nám voda stekala čo najnižšie. Obklad chaty je možno vybudovať pomocou tatranského profilu, alebo zrubových polguliačov. Ak nechceme obklad postačia na samotné steny aj drevené hranoly. Drevené steny môžu mať podobu rôzneho profilu, ako tkz. Kanadský profil z celých polguliačov, alebo profil podobný Kanadskému, kde sa guľatina obrezáva z dvoch strán. Medzi guľatinu sa vkladá ovčie rúno, ktoré ma zabezpeciť lepšie tepelno izolačné vlastnosti. Aby bolo možné medzi guľatinu alebo hranoly vložit izoláciu, je potreba ručne vyfrézovat drážky. Drevený dom sa najskôr postaví na firemných priestoroch, kde sa nahrubo spracuje materiál. Po dokončení drevenice na dielni sa opäť drevenica rozoberie, naloží na nákladné auto a postaví na mieste v teréne.